ALLIN > בלוגים > זוגיות ומשפחה > להתגרש עם ילדים: אצל מי הילדים בחגים?

להתגרש עם ילדים: אצל מי הילדים בחגים?

להתגרש עם ילדים: אצל מי הילדים בחגים?

החגים מתקרבים וסימני השאלה אצל הורים פרודים וגרושים מתעוררים. אצל מי הם בראש השנה? וביום כיפור? איך הכי נכון לחלק בינינו את החגים? ומה בעצם הכי טוב לילד? היום נעשה קצת סדר בנושא החגים כדי לאפשר לכם להגיע מוכנים לחגים וליהנות מהם.

חשוב שתהיה התייחסות לחגים בהסכם הגירושין.
אחד הדברים החשובים ביותר שלצערי נשכחים בהסכמי הגירושין הוא התייחסות להסדרי הראיה של הילדים בחגים. זהו אחד הסעיפים שחשוב להתעכב עליהם ולוודא שהם ברורים לפני שחותמים על הסכם, כדי למנוע אי הבנות וויכוחים לפני כל חג. אז אם עדיין לא חתמתם על הסכם חשוב שתתעכבו על הסעיף הזה, גם אם אתם כבר ממש רוצים לסיים את ההסכם ולחתום.צעדיין אין לכם הסכם? כדאי לקבוע הסדרי ראיה זמניים גם לתקופת החגים. ואם כבר חתמתם על הסכם ולא התייחסתם לחגים, שבו יחד עכשיו והחליטו על חלוקה שתהיה הגיונית לכולם.

חוגגים ביחד או לחוד?
לא מעט זוגות גרושים חוגגים ביחד את החגים, או לפחות את ראש השנה וערב פסח. זו החלטה שמשדרת לילדים שאתם עדיין משפחה אחת, גם אם התגרשתם.

לא לכולם הדרך הזו מתאימה, ובפרט כשיש משקעים ומריבות בין ההורים, אבל אני יכולה לספר לכם שפגשתי כמה זוגות גרושים שנוהגים כבר הרבה שנים לחגוג יחד, גם כשלכל אחד מהם יש זוגיות שנייה, וזו החלטה נפלאה לילדים ולמעשה לכולם. מצד שני, יש ילדים שהדרך הזו מבלבלת אותם. בעיקר הילדים הצעירים יותר, ויש הורים שהדרך הזו פחות מתאימה להם (אם זה בגלל משקעים או כשיש בן זוג חדש). אז לפני שאתם מקבלים החלטה חשוב לשקול את כל הפרמטרים האלה.

חג אחד אצלך, חג אחד אצלו
החלוקה השכיחה היא חלוקת החגים לסירוגין בין ההורים, ערב חג/חג אחד אצל האמא והחג הבא אצל האבא. כך למשל, בשנה אחת הילדים יהיו אצל אחד ההורים בערב ראש השנה ומחצית ראשונה של החופשה, ערב סוכות ומחצית ראשונה של חופשת סוכות, מחצית ראשונה של חופשת חנוכה, מחצית שנייה של חופשת פסח כולל חג שני ול"ג בעומר, ואצל ההורה השני בערבי החג והחגים האחרים.

פגשתי גם לא מעט משפחות שבהן לא נוהגים לחגוג את ערב ראש השנה או את ליל הסדר או כל חג אחר, וההורים החליטו שהילדים יהיו באותו חג אצל ההורה שאצלו כן חוגגים, כדי שייהנו מהחגיגות. אז לפני שאתם מחלקים, ההמלצה שלי היא לחשוב על ההרגלים שהיו לכם עד כה. איפה חגגתם כל שנה? באיזה צד במשפחה חוגגים כל חג? מה הילדים אוהבים? מה יהיה להם טוב?

למשל: אם בסוכות בונים סוכה אצל אבא או אצל המשפחה של אבא, אפשר לקבוע שערב סוכות יהיה באופן קבוע אצל אבא ובערב שמחת תורה אצל אמא. ואם באופן קבוע נפגשים כל המשפחה של אמא ביום העצמאות, אפשר לקבוע שבימי העצמאות הילדים יהיו אצל אמא.

כל החגים אצל הורה אחד.
נסו להימנע ממצב שהילד נמצא כל החגים אצל הורה אחד. החלוקה הזו יוצרת תחושה לא נעימה אצל ההורה שאצלו לא חוגגים, ומצד שני עומס אצל ההורה השני. וזה בדיוק הזמן להתחיל לחגוג אם לא הייתם רגילים לכך עד היום. עם המשפחה (גם אם זה אומר להזמין אליכם הביתה ולבשל או להזמין אוכל או לבקש מכל אחד להביא משהו) או עם חברים טובים.

ראיתי לא מעט מקרים של משפחות שבהן אצל הורה אחד לא חוגג חגים בכלל (אין סבא וסבתא, אין משפחה, תמיד נהגו לחגוג אצל המשפחה של ההורה השני) ולכן ההורים החליטו ששני בני הזוג ימשיכו לחגוג יחד עם הילדים גם לאחר הגירושין.

להיות בלי הילדים בחגים
ויש גם את ההורה שנשאר בחג בלי הילדים. בהתחלה זו חוויה לא פשוטה, יש תחושה של בדידות ושל עצב ואני פוגשת אותה הרבה אצל אימהות בתהליך גירושים או בשנים הראשונות. אז על אפשרות אחת כבר דיברנו, לחגוג את החגים יחד שניכם עם הילדים. ויש עוד אפשרויות, לחגוג עם המשפחה שלך, לחגוג עם חברים או חברות שגם הם במצב דומה, או עם חברים טובים (לאו דווקא גרושים), כל מה שיפחית את תחושת הבדידות ויתן לך תחושה של חג. אבל השתדלו לא להיות לבד בערבי החג.

תזכרו את טובת הילדים כשאתם מחליטים על חלוקת החגים ביניכם
לפני שאתם מחלקים את החגים וגם אחרי שחילקתם, אם יש ארוחת חג לא מתוכננת שהילדים יוכלו ליהנות ממנה תתגמשו כדי שלא יפסידו אותה. תזכרו שהגמישות הזו היא דו צדדית. וכשאתם ממהרים להחליט שאין סיכוי שתחגגו את החגים יחד אחרי שתתגרשו, תחשבו על זה שאמנם השנה הילדים איתכם בראש השנה, אבל בשנה הבאה תהיו לבד והם יהיו עם הצד השני. נסו לדמיין גם את עצמכם גם במצב השני כשאתם מחליטים על החלוקה.

גמישות זה כל הסיפור כאן. והכי חשוב להסתכל על התמונה הכוללת ועל הילדים שלכם כשאתם מקבלים החלטה לגבי החגים. בסופו של דבר המטרה היא לאפשר להם וגם לכם להרגיש אווירת חג גם כשאתם גרושים.

הכתבה אינה מחליפה ייעוץ פרטני או הדרכת הורים ואינה מהווה חוות דעת משפטית, ייעוץ משפטי או תחליף לו.
מאת: איילת רוזן ישראלי,
מאמנת ומדריכת הורים לפני, במהלך ואחרי גירושים | תמונת המחשה: freepik

איילת רוזן ישראלי | צילום תמי גלאור

ליצירת קשר:

בפייסבוק: להתגרש עם ילדים – אימון והדרכת הורים לפני, במהלך ואחרי גירושים
https://www.facebook.com/divorcewithkids

במייל: ayelet@tobeima.co.il

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

Comments are closed.

תפריט