ALLIN > בלוגים > זוגיות ומשפחה > להתגרש עם ילדים: איך להתמודד עם חוסר השגרה והגבולות בחופש הגדול?

להתגרש עם ילדים: איך להתמודד עם חוסר השגרה והגבולות בחופש הגדול?

להתגרש עם ילדים: איך להתמודד עם חוסר השגרה והגבולות בחופש הגדול?

הם כבר הסתגלו לשגרה החדשה ולעובדה שהם חיים עכשיו בשני בתים, אמרו לכם שחשוב לשמור על שגרה אחרי הגירושים כי שיגרה מייצרת ביטחון אצל ילדים. ואז מגיע החופש הגדול שטורף את כל הקלפים ואת כל השגרה שכבר נבנתה.

החופש שהם חיכו לו במשך שנה שלמה. החופש שהם חלמו עליו בזמן שהם ישבו ולמדו למבחנים. אין לימודים, לא קוראים ספרים, אין חוגים, לא צריך לקום בבוקר. בתחילת החופש הגדול אתם נושמים לרווחה, אתם לא צריכים להעיר אותם מוקדם בבוקר ולפצוח במירוץ הכנת הסנדוויצ'ים, לא צריכים להסיע לחוגים בשעות אחה"צ, אבל ככל שהחופש מתקדם אתם קצת מתגעגעים לשגרה.

אחד מכם נותן להם לנוח כל היום ולמעשה הם לא עושים שום דבר חוץ מלראות טלוויזיה ולשחק במחשב, וההורה השני צריך להיות הרע שמציב גבולות, מעיר אותם בשעה נורמלית בבוקר ומכריח אותם ללכת לישון בשעה נורמלית, ומדי פעם גם מזכיר להם שהם צריכים לקרוא וללמוד גם בחופש. אבל מה נכון? האם באמת חשוב לשמור על השגרה גם בחופש הגדול?

שיגרה זה טוב או רע?
כמו בכל דבר כמעט, תלוי את מי שואלים. השגרה חשובה ויש ילדים שממש צריכים אותה, היא נותנת להם ביטחון וודאות. היא מספקת להם מסגרת. בעיקר לילדים שצריכים מסגרת קבועה. אבל אחת המיומנויות החשובות של המאה ה-21 היא הסתגלות לשינויים, ויציאות משיגרה מספקות הזדמנויות להסתגל לשינויים. זו מיומנות חשובה לילדים שלנו אבל לא פחות עבורנו.

אחת המיומנויות שאני ממליצה להורים לתינוקות להתחיל לתרגל מגיל מאוד צעיר. כי גם תינוק קטנטן צריך להסתגל לפעמים לחוסר שגרה, לשעות שינה שהן לא תמיד קבועות וגם לישון לא במיטה שלו (למשל אצל סבא וסבתא ביום שישי בערב). אז לפעמים יציאה משיגרה היא מאתגרת כי היא חדשה לכם, אבל חשובה.

השגרה בחופש הגדול יכולה להתבטא בשגרות קצת אחרות, כמו למשל שיגרת ארוחות קבועה, שבה כל בני המשפחה יושבים יחד, אוכלים ומדברים, וזו הזדמנות מצוינת לפגוש את הילדים ולדבר איתם.

ילדים צריכים חופש אמיתי
חופש הוא חופש. גם מלימודים. תנו להם לנוח, לגמרי. לנקות את הראש, למלא את מצבורי האנרגיה שלהם. הם צריכים את החופש בדיוק כמו שאתם צריכים אותו. והם ממש לא צריכים למלא חוברות עבודה לחופש. נסו להיזכר איך הרגשתם כילדים כשהייתם צריכים לשבת וללמוד בחופש. ובסופו של דבר, גם ילד שיצא משיגרה במשך חודשיים שלמים יצטרך בסך הכל כ-3-4 ימים כדי להסתגל בחזרה לשגרה.

בחופש הגדול הם לומדים המון
אבל מה שהכי מפריע לכם זה שהם כל היום עם המחשב. שהם לא קוראים. שהם לא לומדים. אתם יודעים כמה דברים הם לומדים בחופש מבלי לקרוא ספרים או ללכת לבית הספר?

גם החופש הגדול הוא זמן של למידה. בחופש ילדים צוברים חוויות וניסיון וידע בנושאים אחרים, קצת שונים מאלה שהם לומדים בבית הספר. זה בדיוק הזמן שבו הם לומדים מיומנויות חברתיות, הם לומדים להסתדר עם אחים ועם ילדים אחרים במשך הרבה יותר שעות ובלי שיש מורה או הורה בסביבה, כשאתם נוסעים לטיולים הם לומדים על מקומות חדשים, הם לומדים מהסרטים שהם רואים. זה ידע לא פחות חשוב, ולפעמים הרבה יותר.

החופש הגדול הוא בדיוק ההזדמנות להתנסות בדברים חדשים כמו לנסוע באוטובוס, לשמור על האח הקטן,  לבקר קרובי משפחה, לראות הופעות, ללמוד לערוך את השולחן, לרחוץ כלים ואולי גם לבשל, וגם קצת שעמום שמפתח את היצירתיות שלהם ואת היכולת להעסיק את עצמם.

החופש לא נועד לשיעורי בית או להשלמת חומר חסר שנת הלימודים. לכך נועד בית הספר. ואם בכל זאת הילד שלכם קיבל שיעורים לחופש? סכמו איתו מראש זמן שבו הוא יקדיש לשיעורים, כדי שלא תצטרכו להזכיר לו כל יום ללא הפסקה שיש לו שיעורים לחופש.

תנו לילד אחריות לתכנן את החופש שלו כפי שהוא בוחר
בחופש הגדול הילד שלכם לומד לתכנן את הזמן שלו. בשגרה אנחנו מנהלים את הזמן שלו, מעירים אותו בבוקר, אומרים לו מתי ללכת לישון, מתי צריך לצאת לחוג, מתי ללמוד למבחן, מתי להכין שיעורים. בחופש הוא לומד לנהל את הזמן שלו, אחת המיומנויות החשובות ביותר.

אפשר להציע לו ולאפשר לו לתכנן בעצמו דברים שהוא היה רוצה לעשות בחופש ולהעביר אליו את האחריות. הדפיסו ביחד איתו לוח שנה של יולי ושל אוגוסט ותנו לו לרשום פעילויות שהוא היה רוצה לעשות בחופש. ובדרך הזו הוא הרוויח שיעור חשוב בבית הספר של החיים. תכנון וניהול זמן.

לסיכום
תנו לילדים שלכם ליהנות מהחופש כפי שהם בוחרים. בלי לחץ, בלי כפיה, ועם העברת אחריות אליהם לתכנן את הזמן שלהם. ההתנסות והלמידה שלהם מחופשת הקיץ עם מאוד משמעותיים. הרבה יותר מכל מבחן בבית הספר או ציון בתעודה.

הכתבה אינה מחליפה ייעוץ פרטני או הדרכת הורים ואינה מהווה חוות דעת משפטית, ייעוץ משפטי או תחליף לו.
מאת: איילת רוזן ישראלי,
מאמנת ומדריכת הורים לפני, במהלך ואחרי גירושים | תמונת המחשה: freepik

איילת רוזן ישראלי | צילום תמי גלאור

ליצירת קשר:

בפייסבוק: להתגרש עם ילדים – אימון והדרכת הורים לפני, במהלך ואחרי גירושים
https://www.facebook.com/divorcewithkids

במייל: ayelet@tobeima.co.il

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

Comments are closed.

תפריט