ALLIN > קונצרט ראשון לעונה החדשה בסדרה "החוויה הקולית" של האנסמבל הקולי הישראלי, החוגג השנה את שנת ה-25 להיווסדו

קונצרט ראשון לעונה החדשה בסדרה "החוויה הקולית" של האנסמבל הקולי הישראלי, החוגג השנה את שנת ה-25 להיווסדו

קונצרט ראשון לעונה החדשה בסדרה "החוויה הקולית" של האנסמבל הקולי הישראלי,  החוגג השנה את שנת ה-25 להיווסדו

"פיוטים" הוא הקונצרט הראשון לעונה של האנסמבל הקולי הישראלי, החוגג השנה את שנת ה-25 להיווסדו. הקונצרט בניצוחו של יובל בן עוזר,  יתקיים ב-25 באוקטובר במשכן לאמנויות רעננה וב-3 בנובמבר במוזיאון ת"א לאמנות. בקונצרט מארח האנסמבל הקולי הישראלי את הזמרת והיוצרת מורין נהדר.

החיבור בין ההרכב הקולי הקלאסי לבין היוצרת הייחודית, יוצר מניפה צבעונית ומרתקת של מוסיקה יהודית, חיה, תוססת ומלהיבה.

המוסיקה האתנית ובעיקר הפיוטים זוכים בשנים האחרונות לעדנה רבה ולפריחה גדולה, זמרים ויוצרים רבים מגלים את מקורותיהם ומבטאים את זהותם באמצעות המוסיקה מבית אבא, כמו גם גופים מוסיקליים ייחודיים הנוצרים כדי לבצע ולבטא את המוסיקה האתנית. מגמה זו פוסחת על שירת המקהלה אשר אינה נהנית מן העושר המוסיקלי הזה.  בתכנית "פיוטים" שם לעצמו האנסמבל הקולי למטרה להעשיר את הרפרטואר המקהלתי בשירים של ארבע עדות אשר לא היו מיוצגות עד כה בשירת מקהלה: מרוקו, איראן, גיאורגיה ועיראק.

כתיבת עיבוד לשיר אתני- חד קולי דורשת איזון בין כתיבה למדיום מערבי- הרמוני, לבין שמירה על הסגנון, המצלול והרוח המקורית הייחודית העממית. את המשימה הזו לקחו על עצמם שלוש מעבדים- מלחינים: ראובן קז'ילוטי- מלחין וחוקר מוסיקת יהודי גאורגיה, יבגני לוויטס וצבי שרף. "האתגר הגדול בעיבוד פיוטים למקהלה הוא לשמור על רוח הפיוט החד קולי, האתני המקורי ובו בזמן להתאים אותו לארבעה קולות הרמוניים.  אני חושב שהצלחנו בכך מאד והעשרנו את הרפרטואר ואת קהל המאזינים שלנו "  אומר יובל בן עוזר, המנצח והמנהל המוסיקלי של האנסמבל הקולי הישראלי.

יובל בן עוזר, צילום:דורון עובד

בקונצרט "פיוטים" מארח האנסמבל את הזמרת והיוצרת מורין נהדר אשר בזכות עיבודים יפהפיים וביצוע רגיש, מביאה בשנים האחרונות את המוסיקה של יהודי איראן לקדמת הבמה. בין השירים בקונצרט: לכה דודי, אליהו הנביא   (מסורתי יהודי גאורגיה), למה הקץ (מסורת יהודי מצרים,)אֲגַדֶּלְךָ אֱלהֵי כָל נְשָׁמָה, יפה ותמה (מסורתי יהודי מרוקו), אשריכם ישראל (עממי פרסי). הקונצרט בניצוחו של יובל בן עוזר, בליווי גיטרה: יובל גרשטיין, וכלי הקשה: ישי אפטרמן.

בהמשך העונה יתקיים הקונצרט "רפסודיה בוהמית" עם תכנית מגוונת המתחילה ברפסודיה הבוהמית מאת פרדי מרקורי, ממשיכה בדואטים מוראביים מאת דבוז'אק ומגיעה למיסה היפיפייה שלו, השזורה במוסיקה העממית ובנופים של בוהמיה, מולדתו. בהמשך יערך הקונצרט "קלאודיו מונטוורדי: יער רוחני",  בו האנסמבל הקולי הישראלי יחיה בפני הקהל את יצירת המופת הענפה והעשירה של גדול מלחיני הבארוק האיטלקי קלאודיו מונטוורדי. את האנסמבל ילווה הרכב נגנים מתזמורת בארוקדה המצוינת, וינצח  על הקונצרט המנצח האמריקאי סטיבן סלואן, מנהלה המוסיקלי של תזמורת הסימפונית של בוכום (גרמניה). את העונה יחתום הקונצרט "פעמוני חירות" ובו יופיע האנסמבל הקולי עם מוסיקה המביאה איתה כמיהה לחירות, חופש וחיבור לנשמתו של האדם. במרכז התכנית היצירה Figure Humaine (צלם אנוש) של פרנסיס פולנק, לצד יצירות נוספות המבטאות  את רוחו ופנימיותו של האדם ושירי נשמה אפרו אמריקאיים, שירי עם צרפתיים של פולנק ושירו של ג'ורג' מוסטקי.

מורין נהדר, צילום:אילן בשור

 

האנסמבל הקולי הישראלי נוסד בשנת 1993 ע"י המנצח והמנהל המוזיקלי יובל בן עוזר, ועד מהרה כבש את מקומו כגוף הקולי הקאמרי המוביל בישראל. מאז הקמתו האנסמבל שם דגש על מצוינות ורמה אמנותית גבוהה, קידום יצירה ויוצרים ישראליים, והפצת המוסיקה הקולית לקהל רחב ככל האפשר. האנסמבל, המורכב מ-19 זמרים מקצועיים, מופיע במיטב האולמות והפסטיבלים בארץ, בסדרת קונצרטים משלו וכן עם התזמורות המובילות, כשהוא זוכה להצלחה הן בקרב הקהל והן בקרב מבקרים ומוסיקאים. רפרטואר האנסמבל רחב ומשתרע ממוסיקת ימי הביניים ועד למוסיקה בת זמננו ובכלל זה יצירות אוונגרדיות והקלטות פס-קול לסרטים. האנסמבל זכה בפרסים ראשונים בתחרויות בינלאומיות למקהלות במלטה, ספרד ובלגיה. כמו כן משתתף בפסטיבלים בינלאומיים רבים: פורטוגל, גרמניה, צרפת, לוקסמבורג, סרדיניה, סלובניה, קוריאה ועוד. לשם העשרת החוויה המוסיקאלית ברובדי אוכלוסיה נרחבים, האנסמבל מקיים מופעים לילדים בכל הארץ, ועוסק בפעילות מוסיקלית חינוכית.

מאת: מערכת אול אין | צילום האנסמבל: ניב שמעון

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

Comments are closed.

תפריט