ALLIN > אמאלה.. כיתה א! איך מתמודדים?

אמאלה.. כיתה א! איך מתמודדים?

אמאלה.. כיתה א!  איך מתמודדים?

מעברים הם לא דבר קל. לא למבוגרים ובטח שלא לילדים.
אחד המעברים הקשים יותר עבור הילדים הם הוא מעבר בין מסגרות- מהגן לכיתה א'.

המעבר מהמסגרת החמה והעוטפת של הגן למסגרת הנוקשה של בית הספר הוא מעבר שיכול להיות טראומתי ללא מעט ילדים שלא יודעים כיצד להתמודד עם החוקים וההתנהלות החדשה.

כאשר מדברים על הכנה לכיתה א' לא מתייחסים דווקא ליכולת של הילד לקרוא ולכתוב- הרי אלו מיומנויות שהוא ירכוש בלימודים עצמם. ההתייחסות היא למוכנות הנפשית ולבשלות שלו לעבור למסגרת החדשה, בתוספת הקניית כלים ללמידה נכונה, ישיבה לאורך זמן, כתיבה קריאה וחישוב.

גם אם אתכם הכניסו לבית הספר וציפו מכם להתמודד והנה הצלחתם, הרי שהמסגרות של היום שונות וישנם הרבה יותר התמודדויות יום יומיות. במקביל, יש יותר כלים ויותר אפשרויות לסייע לילדים להיות מוכנים לקראת המעבר ולצלוח אותו.

  1. דברו איתם על הרגשות– שאלו אותם מה הם מרגישים לקראת המעבר, מה מלחיץ אותם, מה מפחיד אותם ומה מרגש אותם. חזקו את הדברים החיוביים בכיתה א' ועזרו להם להתמודד עם החששות שלהם על ידי מציאת פתרונות ליישום אם יתקלו בסיטואציה חדשה ומפחידה.

 

  1. תנו להם להיפרד– העלייה לכיתה א' מרגשת אותם מאוד וגם אם אינם מבינים זאת, הם נפרדים מחלק מהילדות שלהם וגדלים. לכן תנו להם בחופש לפני בית הספר להיות עוד קצת ילדים קטנים, אם זה עם חפץ מעבר, משחק עם ילדים מהגן או שיחות על כך שהם עצובים- הסבירו להם שזה תקין להרגיש ככה ותנו מקום לעצב שלהם.

 

  1. הראו להם לקראת מה הם הולכים– מעבר נהיה קל יותר והפעולה מרגיעה יותר כשיודעים לקראת מה הולכים. ספרו להם על בית הספר, על סדר היום בכיתה, קחו אותם לסיור בכיתה עצמה, הפגישו אותם עם ילדים בכיתה א' שיספרו להם קצת על המסגרת בכדי שלא יחששו ויכירו עוד ילדים בבית הספר.

 

  1. חפשו חברים באותו המצב– בדקו עם הורים בסביבה איזה ילד עולה לכיתה א' , רצוי לכיתה שלהם וחברו ביניהם. לעלות ביחד עם חבר או חברה למסגרת חדשה יקל עליהם את הפרידה ואת המעבר מאשר לעלות לבד ולא להכיר אף אחד מסביב.

 

  1. שתפו אותם– קחו אותם לקניית הספרים והמחברות, תנו להם לבחור טושים וילקוט, הפכו את הקניות לתחילת השנה ליום כיף בו הם בוחרים ומתחילים לקבל אחריות.

 

  1. למדו אותם– שבו איתם על חשבון ועברית, הראו להם אותיות ומספרים שכבר הכירו בגן על מנת שלא יהיו זרים להם. קנו להם חוברות עבודה לחופש שיוכלו לצייר, לחשב, לכתוב ולהתאמן.

 

  1. ספרו סיפור– כתבו ואיירו ביחד איתם סיפור על העלייה לכיתה א'. הגיבור יכול להיות הם או ילד שהם ממציאים. דרך הסיפור הם יוציאו החוצה את מה שמטריד ומלחיץ אותם וכך תוכלו לעזור להם להתמודד וגם דרך הסיפור למצוא פיתרון לכל "בעיה" שצצה.

 

  1. ספקו להם ארגז כלים– אם הם לחוצים או קשה להם להיפרד, או חוששים לקראת המעבר- הכינו איתם מוצרים ופריטים שיעזרו להם בעת הצורך. אם זה מכתב מאמא שירגיע אותם, שרשרת שהם עונדים ונותנת להם חוזק, טוש מיוחד שיש רק להם- או לחש קסמים שהם לוחשים בעת שהם צריכים- כל אלה יעזרו להם להתמודד עם המעבר.

צילום המחשה: freepik

 

לא פחות חשוב זה לזכור שמעברים ושינויים הם חלק מהחיים. נכון, זה מלחיץ מבלבל ומפחיד גם אתכם כאשר הילד שלכם, בעיקר אם הוא הבכור, עולה לראשונה לכיתה א' וזה בסדר גם לשתף אותו. אבל תזכירו לו שמדובר בשינוי אחד ושינוי חיובי ושהחיים רצופים מעברים ושינויים ולכן צריך להתמודד איתם, ותהיו שם בשבילם להתמודד איתם ולצלוח איתם את המעבר.

 

 מאת: אלעד דהן, MSW,
מומחה ומדריך בטיפול קוגנטיבי התנהגותי בילדים,
מנהל "רימון – מרכז מומחים לטיפול בילד ובמשפחה".

* צילום: frrepik

https://www.rimonclinic.com

 

 

 

 

 

 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

Comments are closed.

תפריט